copycharge

 

fixsite D

fixsite

frotel2

frotel1

طهران قدیم (جلد 4)

طهران قدیم (جلد 4)
مدل کالا: فایل TehranGh4
موجودی: در انبار
قیمت: 2,000 تومان

بنام خدا

طهران قدیم

جعفر شهری

 

طهران4

(جلد چهارم)

نام کتاب : طهران قدیم

نویسنده : جعفر شهری

حجم فایل : MB 9.73

انتشارات :معین 1371

شابک: 5-63-5643-964

 

جعفر شهری درسال 1293 در محله عودلاجان بازار تهران بدنیا آمد و در سحرگاه 8 آذر 1378 دیده از جهان فروبست و با رفتنش گنجینه ای از دیده ها و دانستنی های ناگفته اش را نیز با خود برد.

جعفر شهری بدلیل فقر مالی از تحصیل محروم بود ولی به مدد حافظه شگفت خود و عشقی که به تحصیل داشت کم کم از این و آن خواندن و نوشتن فراگرفت و به قول خودش با خواندن و خواندن و خواندن، نویسنده ای بی مدعا ولی توانا شد.

وی همه وقایع آن روزگاران را بخوبی درقالب کتابهایش گنجانده است. او نویسنده ای بود که بسیار خوب پیرامون خود را می دید و با مسایل و مشکلات جامعه آشنا بود، چون خود تمام این مشکلات را درک کرده بود.

کتاب «شکر تلخ» او شرح دوران کودکی او و بدبختی های مادرش است که شهری با نگاهی تیزبین و نقادانه به کندوکاو جامعه سیاه آن موقع و ستم هایی که بر زن ایرانی رفته است می پردازد. در کتاب گزنه که شرح دوران نوجوانی اوست به ترسیم شخصیت پدرش که فردی بی مسئولیت بود و ناپدریش که حسود و خودخواه بوده، می پردازد و کتاب قلم سرنوشت او شرح دوران میانسالی و موشکافی شرایط جامعه و تاثیر آن بر زندگی است. این سه کتاب در قالب رمان نوشته شده ولی آثار دیگر او در زمینه های دیگر است.

کتابهای «حاجی در فرنگ» و «حاجی دوباره» او سفرنامه های انتقادی است که خرافات دینی را به چالش می کشد. «طهران قدیم» در پنج جلد و «تاریخ اجتماعی تهران» در شش جلد شرح اوضاع اجتماعی و شرح مشاغل و شرح خود تهران است که مورد استفاده همگان در شناخت تهران قرار می گیرد و «قند و نمک» او تمام ضرب المثل های ایرانی را توضیح داده که بسیار خواندنی است.

کل آثار جعفر شهری عبارتند از: 1- شکر تلخ 2- گزنه 3- انسیه خانم 4- حاجی در فرنگ 5- حاجی دوباره 6- علی (ع) 7- طهران قدیم

جعفر شهری در دو مجموعه «طهران قدیم» و «تاریخ اجتماعی تهران» در قرن سیزدهم، حال و هوای تاریخی تهران را با جزئیاتش بیان می کند. دیگر اثر او «قند و نمک» مجموعه ای از اصطلاحات اصیل تهرانی با توضیحات و پیشینه است.

 

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:clickyab5
fixsite3

fixsite3

iranmarket1

v.click2

تمام حقوق این سایت برای فروشگاه اینترنتی CopyKon محفوظ است شمارنده